Islah Çalışmaları

Teta Tohum hibrit sebze tohum ticareti yapan ve hibrit sebze ıslahı amacıyla araştırmacı kuruluş belgesi almış bir ıslah firmasıdır. Firma hızla kendi özgün ürünlerini geliştirerek hibrit sebze tohumculuğuna katılmak istemektedir.

Domates ıslah çalışmalarımız hem taze tüketim pazarına hem de sanayi ye yöneliktir. Örtü altı (indeterminate) ve oturak (determinate) sınıflar altında farklı meyve tipleri ve ağırlıklarına yönelik çalışmalarımız yüksek verim, hastalık ve zararlılara (Fusarium spp, Vertilicum spp, TYLCV, TMV, TSWV, Nematod vb) dayanımlarını da ilave ederek devam etmektedir. Hastalık dayanımlarının moleküler olarak testlenebildiği laboratuvarlarımız vasıtasıyla dayanım testleri hızlı bir şekilde yapılarak seleksiyon aşamasında faydalı olmaktadır.

Aynı şekilde biber ıslah çalışmalarımızda farklı segmentlerde (Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay tiplerine ilave olarak Kapya, Sivri, Jalapone, Dolma, Çarliston vb farklı tiplerde) devam etmektedir. Kısa sürede saf hatların elde edilmesi amacıyla biber çalışmalarımıza anter kültürü ilave edilerek double haploid bitkiler elde edilebilmektedir.

Islah çalışmalarımızda temel amacımız yüksek oranda varyasayonun oluştuğu gen havuzlarımızdan pazar istekleri ve üretici istekleri göz önünde tutularak hastalık ve zararlılara çoklu dayanımı olan yerli domates ve biber hatlarını elde etmek ve hibrit çeşitleri geliştirmektir. Çalışmalarımızda üniversite sanayi işbirliğine önem veriyoruz. Tamamladığımız ve yürütmekte olduğumuz TÜBİTAK destekli projelerimiz üniversite sanayi işbirliğine önemli katkı sağlamaktadır.